Dětství v sedle

Nejedno dítě dříve či později přijde za rodiči s otázkou, jestli si nepořídí koně. Ve většině případů se to týká dívek, které vidí v těchto čtyřnohých tvorech zázračná stvoření, pro která by položily život. Samozřejmě je jenom na Vás, zda v tom dítě budete podporovat. Ovšem v současné době by dětem, co stále více tráví čas u počítače, trocha pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a především trocha opravdového adrenalinu a ne jenom toho v počítačových hrách prospěla.

kůň

Chce to odvahu a také peníze

Koně si hned nemusíte pořizovat. Pokud byste se tak přece jen rozhodli, určitě si to pořádně rozmyslete a vyvarujte se unáhlené koupi, do které Vás dotlačí dítě. Mimo to je dnes nespočet rančů, kde Vás na koni ochotně svezou. Kvalita lekcí se navíc neustále zvyšuje. Bohužel s tím stoupá také cena.

Pár rad jak najít to správné místo

1.       Než koupíte permanentku, nebo dítě přihlásíte na koňský tábor, domluvte si na ranči jednu zkušební jízdu.
2.       Všímejte si přístupu instruktora k dítěti i zvířatům. Také stavu zvířat a čistotě prostor ranče.
3.       Instruktor by neměl nechat dítě v blízkostikoní bez helmy, nebo na nich dokonce jezdit.
4.       V dobré jezdecké škole nenaučí dítě pouze jak jezdit, ale také jak se o koně starat, jak jej uzdit a sedlat, jak k němu přistupovat, chytat jej v ohradě, pracovat s ním ze země a také něco málo z teorie.
5.       Kůň vhodný pro děti by měl být nejlépe nižší. Musí být spolehlivý, ovladatelný a zkušený. Neměl by to být mladý kůň. Taky nesmí být divoký, kousat, či dokonce kopat.
6.       Dítě by ideálně mělo na ranči střídat několik koní

koník

Spokojené dítě i rodiče

Spousta rodičů má o své děti strach a potěšení v koňském sedle proto dětem odpírá. Samozřejmě je to velké zvíře a ani nejspolehlivějšímukoni nemůžeme plně důvěřovat. V dnešní době se však již nemusíme tolik obávat. V kvalitní jezdecké škole se dítě dostane do rukou zkušeným lektorům, kteří si dají na bezpečí dítěte záležet. Sami tomu můžete přispět například pořízením vlastní helmy a chrániče páteře. Ze všeho nejvíc Vaše dítě samozřejmě ocení, když jej v této činnosti budete podporovat a v nejlepší variantě začněte jezdit také. Uvidíte, že si to po prvním nasednutí do sedla zamilujete a koně si Vás okamžitě získají. Díky nim můžete chvíli zapomenout na školu i práci a užívat si radost z kontaktu s tak krásným zvířetem.

4/5 - (7 votes)