Krtonožka obecná – krtek a cvrček v jednom?

Krtonožka obecná (Gryllotalpa) – přičemž latinsky  gryllus je název pro cvrčka a talpa  označuje v češtině krtka, je skutečně zajímavým živočichem, který obývá téměř celou Evropu.

Setkali bychom se s ním i v Asii a Africe. Je zástupcem padesáti druhů svého rodu.
zelený trávník

Patří do rodu rovnokřídlého hmyzu a jde o živočicha, který dosahuje v dospělosti až pěti centimetrů délky, má hnědé tělo, pokryto jemnými chloupky a jehož přední silné nohy jsou uzpůsobeny k hrabání v zemi, kde tento „buldozer“ žije. Z podzemního bydliště ho dostane pouze touha po spáření se samicí v období května a června, kdy ho dokonce můžeme spatřit i létat, nebo plavat. To vše je schopen sameček podstoupit v honbě za zachování svého druhu. Samice pak ve své podzemní komůrce naklade vajíčka, ze kterých se vyvinou malé průsvitné krtonožky. Protože se jedná o poměrně dravý druh hmyzu, navzájem se požírají, až zůstane nejsilnější jedinec, který se vyvíjí dva roky. Jeho potravou je nejčastěji drobnější hmyz, jeho larvy a měkkýši, žijící často na kořenech rostlin.
Krtonožka obecná
Tyto kořeny jsou velmi často při honbě za potravou a stavění hnízd krtonožkou poškozovány, a proto je trnem v oku mnoha zahrádkářů, kteří ji považují za škůdce. Některé pozemky jimi mohou být výjimečně zamořeny. Proto na svých záhonech pěstitelé zahrabávají do země sklenice, do kterých krtonožka padne. Poté už nemá šanci ani vzlétnout. Je vyhledávána také mezi rybáři, kteří ji s oblibou používají jako velmi chutnou návnadu pro ryby. Pochvalují si ji hlavně při takzvaném muškaření. Při případné manipulaci s tímto živočichem budete až překvapeni jeho silou a snahou kousat.

Za teplých letních večerů můžeme slyšet koncert samců, kteří vyluzují v době námluv podobné zvuky jako cvrčci, kdy třou o sebe vzájemně přední křídla.

Je ale pravdou, že většina z nás, se s krtonožkou nikdy v životě nesetká, pro její zvláštní způsob života.

      

4.6/5 - (9 votes)