Syndrom natřásaného dítěte

O takzvaném syndromu natřásaného dítěte však podle něj spousta rodičů neví, není často znám ani odborníkům."To je syndrom, který vzniká tím, když rodiče třepou s dítětem nebo ho vyhazují do výšky,"

Proč k syndromu třeseného dítěte dochází?

Dětská hlava a krk jsou mimořádně zranitelné. Hlava je v porovnání k tělu větší než u dospělého a krční svaly slabé – neposkytují hlavě dostatečnou oporu za každé situace. Dětský mozek a cévy jsou navíc velmi křehké.

pláž

Mohou tak nechtěně poškodit mozkové cévy a nervy. Týká se to především malých dětí do jednoho roku věku, ale projevit se může i u batolat. Problém je, že rodič poškození nepozná ihned, příznaky se vyvíjejí plíživě. Nejčastěji omezeným vývojem dítěte, psychomotorickou retardací, velmi obtížně se to vrací zpátky.
Postižení vyvolává prudké zaklonění hlavy při třesení dítětem, podobné důsledky může mít vyhazování do vzduchu. Lze to přirovnat k čelnímu nárazu při dopravní nehodě. Při prudkém ohybu krční páteře se poškodí mozková tkáň vlivem nedostatečného prokrvení cév, hrozí též poranění nervů. Následkem je snížená hybnost, postižení smyslových funkcí a duševního vývoje dítěte, případně poruchy vědomí a křeče.

děcko

Data o počtu takto postižených dětí se podle odborníků shromažďují špatně, neboť rodiče natřásání dítětem často nepřiznají. Dítě s podezřením na syndrom by mělo podstoupit vyšetření zobrazovací technikou, například rentgenem, kvůli možným doprovodným zraněním. Zároveň by měl malého pacienta prohlédnout oční lékař a neurolog.

dcera

Počet 20 až 30 dětí, které takto mohou být ročně poškozeny v ČR, je stanoven jako přibližná hodnota podle výskytu v západních zemích.
I nervózní a nevyspaní rodiče by měli být při manipulaci s křičícím malým dítětem velmi opatrní. "Neměli by s ním (dítětem) třepat.
Amerika je vychovávána systémem 'don't touch', nedotýkejte se dítěte, samozřejmě kromě hlazení a podobně.

Syndrom natřásaného dítěte
Share